top of page

VÁRANDÓSGONDOZÁS

A várandósgondozás lényege a terhesség egészségügyi személyzet által történt kísérése, melynek célja az anya és magzat egészségének garantálása a terhesség során. Élvezze specialistáink kiemelt figyelmét terhessége során, tudja biztonságban a terhességét!

Amint kiderült a terhesség, (pozitív lett a terhességi teszt), a lehető leghamarabb el kell kezdeni a terhesgondozást. A terhességet három trimeszterre osztjuk, a különböző tudnivalókat alább részletezzük.

A terhesség és a terhesgondozás kéz a kézben járnak. Az első trimeszterben a terhesgondozás részét képezik a fizikális vizsgálatok,  vérvizsgálatok az EKG, a fogaszati szűrés,  életmódi tanácsadás, és legvégül a genetikai szűrés.

Ha a terhesi teszt pozitív lett,  érdemes elmenni mihamarabb az első nőgyógyászati vizsgálatra, hiszen fontos, hogy a terhességet gondozó orvos képbe kerüljön az esetleges betegségekkel, vagy a terhességre rizikót jelentő életmódi állapotokkal. 

Az első vizsgálatra érdemes időt szánni, hiszen egy hosszabb konzultáció is részese ennek az alkalomnak. 

 

Az ellátó orvos  a következőket beszéli majd át önnel a konzultáció során:

 

  • Az Ön menstruációs ciklusa, nőgyógyászati ​​kórtörténete és az esetleges korábbi terhességek, ezek kimenetelei.

  • Az Ön személyes és családi kórtörténete.

  • Az Ön által szedett gyógyszerek, beleértve a vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszereket, vitaminokat vagy étrend-kiegészítőket.

  • Életmódja, beleértve a dohányzást, az alkoholt, a koffeint és a rekreációs drogokat.

 

A kezelőorvosa  hüvelyi ultrahangvizsgálatot fog végezni, mely során meghatározásra kerül a terhesség elhelyezkedése, esetleg az életjelenség kimutatása is. Amennyiben a rákszűrés a teherbeeséstől számítva régebben történt ennek kontrolljára is szükség lehet.

Az első vizsgálat során részletesen átbeszélésre kerül, hogy milyen laboratóriumi vizsgálatokat szükséges elvégezni, milyen társszakmákat kell felkeresni (háziorvos, fogorvos, genetikai ultrahang specialista).

A szülés várható időpontja nem feltétlenül egyezik azzal a nappal, amikor a kisbaba megszületik. Ez a dátum a terhesség 40. hetét határozza meg, legpontosabban a 12 heti genetikai szűrésen történő becslés alapján. Jelentősége viszont abban rejlik, hogy segít követni a magzati méreteket, ennek válrozását a terhesség során, így a méretbeli lemaradások, vagy a túl nagy magzati méretek könnyebben meghatározhatók. 

Amennyiben a 12 hetes genetikai szűrés és az utolsó menstruáció során meghatározott terminus több mint 7 nappal eltér, akkor a 12. heti genetikai szűrésen meghatározott dátumot kell mérvadónak venni.

A szívhang meghallgatását követően be kell jelentkezni a háziorvoshoz és a védőnőhöz is, aki átadja a terhesgondozási kiskönyvet, amiben rögzítésre kerülnek majd az orvosi szűrések eredményei. A védőnő elérhetőségeit a lakóhely szerint illetékes önkormányzat hivatalos elérhetőségei között találja. A háziorvosa EKG-t csinál és a megfelelő labor beutalóval látja el. A terhesség 16. hetéig kell egy fogorvost is felkeresni, hiszen sajnos a kezeletlen fogászati kórképek nagyban hozzájárulnak a vetélésekhez és a terhességi komplikációkhoz.

A genetikai ultrahang vizsgálat célja, hogy átfogó képet adjon a magzat fejlődéséről, a szervrendszerek kialakulásáról, és kiszűrje az esetlegesen jelentkező rendellenességeket. 

Ebből is látható, hogy a vizsgálatnak nagy jelentősége van, hiszen az esetleges rendellenességek ekkor láthatók először.

A genetikai vizsgálatokat két csoportra lehet osztani, megkülönböztetünk szűrővizsgálatokat, amik az esetleges rendellenességek kiszűréséért felelősek, és diagnosztikus vizsgálatokat, amik a rendellenességek megerősítésére vagy cáfolására használunk.

A genetikai szűrővizsgálatok közé sorolandók a magzati ultrahang mellett  például a kombinált tesz és a NIPT teszt is, ezekről részletesebb felvilágosítást a kezelőorvosától kérhet a terhesgondozás során. 

 

A genetikai diagnosztikus vizsgálatokra akkor van szükség, ha felmerül a genetikai rendellenesség alapos gyanúja. Ekkor a méhlepény vagy a  magzatvíz mintavétellel lehet  megerősíteni a szűrővizsgálatok során gyanított rendellenességeket. 

A magyar jogszabályok alapján   37 éves kor felett kötelező genetikai tanácsadáson részt venni.

Ha korábban szükség is volt gyakoribb találkozásra, a 12. héttől 4 hetente történnek majd a várandósgondozások, amennyiben valami nem indkolja az esetleges sűrűbb találkozókat.

A 18-20. hét között kell  a második genetikai szűrővizsgálatnak megtörténnie.  Ekkorra már egyértelműen látszódnak a fejlődés alatt álló szervek, precízen megítélhető a magzati szív. Ennek a genetikai vizsgálatnak még nagyobb a jelentősége mint az első trimeszterinek, hiszen itt már sokkal aprólékosabban ítélhető meg a magzati anatómia.

A terhesség második trimeszterében elvégzett  laborvizsgálatok feladata hogy az anyai metabolikus és általános egészségét szűrje.  A labor célja az egészségügyi problémák vagy rendellenességek korai felismerése- 

 

A második trimeszteri laborvizsgálatok közül kiemelendő a teljesség igénye nélkül: : 

 

Glükóz tolerancia teszt (OGTT): A terhes nőknél az OGTT segítségével ellenőrzik a terhességi diabétesz kockázatát. Ez a teszt kimutatja, hogy a szervezet megfelelően kezeli-e a vércukorszintet. Célszerű ezt a vizsgálatot az inzulin szintekkel együtt kérni, hiszen a cukor az csak egy következménye az inzulin szintek alakulásának. 

 

Hemoglobinszint (vérkép): A vér hemoglobinszintjének ellenőrzése fontos a vashiányos vérszegénység vagy esetlegesen más vérszegénységek korai felismerésében.

 

Vércsoport és Rh faktor: A kismamák vércsoportjának és ellenanyag szűrésének jelentősége az esetleges vérzések  utáni állapotok ellátásánál van. 

Ezek a laborvizsgálatok és a többi fel nem sorolt szűrővizsgálat és laborparaméter fontos szerepet játszik  a terhes nő egészségének óvásában és a magzati fejlődés megfelelő monitorozásában.

A harmadik trimeszteri vizsgálatok célja  a baba egészséges fejlődésének monitorozása és az anya szülésre való felkészítése. 

A harmadik genetikai vizsgálatra a terhesség 30-32. hetében kerül sor. 

A gyakoribb védőnői látogatások mellett főleg első kisbaba esetén  javasolt szülésfelkészítő tanfolyamokon, képzéseken, tanácsadáson részt venni, hogy ugyanaz a biztonság övezze majd a gyermekágyas időszakot, mint ami a terhesgondozás során fennállt. 

 

Kifejezetten fontos a kismamatorna és az izmok megerősítése, hiszen a baba mérete miatti nehezebb mozgás  ezáltal könnyebbé válhat. 

 

A harmadik trimeszteri várandósgondozások során  ellenőrzik a kisbaba méretét, a magzatvíz mennyiségét a köldökzsinórban mérhető áramlást, a méhlepény állapotát.

Ebben az időszakban történik az utolsó vérkép és vizeletvizsgálat illetve vércsoport meghatározás és ellenanyag szűrés. 

 

A hüvelyből kötelezően mintavétel szükséges, mely során  Streptococcus B vizsgálat készül, amelynek jelenléte esetén amennyiben elfolyik a magzatvíz mihamarabbi antibiotikus védelem szükséges, hiszen ez a fertőzés a babára káros lehet. 

Az ezt követő CTG és méhszáj vizsgálatokat a kismamák általában azokban a kórházakban szokták elvégezni, ahol a szülést is tervezik.

MUNKATÁRSAINK

Foglaljon időpontot szakembereinknél!

RENDELŐNK

Kapcsolat

1132 Budapest,

Váci út 34. IV. emelet 3.

16-os kapucsengő

info@vaci34.hu

+36 30 366 0116

Nyitvatartás

Hétfő         

Kedd

Szerda

Csütörtök

Péntek

8:00 - 20:00

8:00 - 20:00

8:00 - 20:00

8:00 - 20:00

8:00 - 20:00

Parkolás

A parkolás a WestEnd Parkolóházban javasolt.

A rendelő a parkolóháztól 3 perc sétára található.

Ár: 500ft/óra

bottom of page