top of page

Bepisilek terhesség alatt! Meg kell ijednem? Mindent a terhességi inkontinencia részleteiről

  • Writer: Váci 34 Medical Center
    Váci 34 Medical Center
  • Oct 7, 2024
  • 3 min read

A terhesség alatti vizelettartás nem mindig egyszerű
A terhesség alatti vizelettartás nem mindig egyszerű

A terhesség alatt a női test számos változáson megy keresztül, amelyek nem mindig kényelmesek vagy könnyen kezelhetők. Az egyik gyakori, de sokszor kényelmetlen probléma a terhességi inkontinencia, azaz a vizelet visszatartásának nehézsége. Bár ez a jelenség sok várandós nőnél előfordul, fontos tudni, hogy általában átmeneti állapot, és számos módja van annak kezelésére és enyhítésére.


Mi az a terhességi inkontinencia?

A terhességi inkontinencia a terhesség alatt jelentkező vizeletszivárgást jelenti.

Ez azt jelenti, hogy a várandós nő nem tudja mindig megfelelően szabályozni a húgyhólyagját, és akaratlanul is vizelet távozik a testéből, például köhögés, tüsszentés vagy nevetés közben. Ez különösen gyakori az utolsó trimeszterben, amikor a baba súlya nagyobb nyomást gyakorol a húgyhólyagra.



Mi okozza a terhességi inkontinenciát?


1. A húgyhólyagra nehezedő nyomás

Ahogy a baba nő a méhben, egyre nagyobb nyomás nehezedik a medencei szervekre, köztük a húgyhólyagra is. Ez a nyomás csökkentheti a húgyhólyag kapacitását és érzékenyebbé teheti a hirtelen nyomásingadozásokra, például köhögés vagy tüsszentés esetén.

2. A hormonális változások

A terhesség alatt a progeszteron és más hormonok szintje megemelkedik, ami ellazítja a medencei izmokat. Bár ez fontos szerepet játszik a szülés előkészítésében, ez az ellazulás hozzájárulhat az inkontinencia kialakulásához, mivel a hólyagot támogató izmok gyengébbé válnak.

3. A húgycső és a medencefenék izmainak gyengülése

A húgycsövet és a húgyhólyagot támogató medencefenék izmok gyengülhetnek a terhesség alatt, ami csökkenti a vizelet visszatartásának képességét. Az izomgyengülés különösen gyakori azoknál a nőknél, akik többször szültek vagy nagyobb súlyú babát hordanak.



Hogyan kezelhető a terhességi inkontinencia?

Bár a terhességi inkontinencia gyakori, számos módszerrel csökkenthető vagy akár meg is előzhető a probléma. Az alábbiakban bemutatunk néhány hatékony kezelési módot és tippet.


1. Medencefenék-erősítő gyakorlatok (Kegel-gyakorlatok)

A medencefenék izmainak megerősítése az egyik leghatékonyabb módja az inkontinencia kezelésének. A Kegel-gyakorlatok során a medencefenék izmait feszítjük meg és lazítjuk el, így erősítve azokat. Ezek a gyakorlatok könnyen elvégezhetők naponta többször, akár ülve, akár fekve, és jelentősen hozzájárulnak a hólyagkontroll javításához.


2. Tudatos folyadékbevitel

Fontos, hogy a várandós nők elegendő folyadékot fogyasszanak, de a folyadékbevitelt érdemes egyenletesen elosztani a nap folyamán. Kerüljük a túlzott folyadékfogyasztást késő este, hogy csökkentsük az éjszakai vizelési ingereket. Emellett kerülendők a hólyagot irritáló italok, mint a koffeintartalmú italok (kávé, tea, üdítők) és a szénsavas italok.


3. Rendszeres vizelés

A húgyhólyag rendszeres ürítése segíthet megelőzni a hirtelen, erős vizelési ingert. Érdemes figyelni arra, hogy kétóránként meglátogassuk a mosdót, még akkor is, ha éppen nem érzünk erős késztetést. Ezzel elkerülhetjük, hogy a hólyag túlzottan megteljen, ami fokozhatja az inkontinencia kockázatát.


4. Testsúly kontrollálása

A testsúly nagyban befolyásolja a húgyhólyagra és a medencefenék izmaira nehezedő nyomást. Bár a terhesség alatt természetes a súlygyarapodás, fontos, hogy figyeljünk a súlyunkra és kerüljük a túlzott súlynövekedést. Ez csökkentheti a hólyagra nehezedő nyomást, így segíthet az inkontinencia enyhítésében.


5. Hólyagtréning

A hólyagtréning lényege, hogy fokozatosan növeljük az időtartamot a mosdóba járások között, ezáltal „újra megtanítva” a hólyagot a normális működésre. Eleinte próbáljuk 10-15 perccel meghosszabbítani az időt a vizelési inger jelentkezése és a tényleges vizelés között, majd ezt fokozatosan növeljük.


6. Orvosi kezelés

Súlyosabb esetekben, amikor az életmódbeli változtatások és a gyakorlatok nem elegendők, érdemes orvoshoz fordulni. Az orvos különböző kezelési lehetőségeket javasolhat, például speciális fizioterápiát vagy gyógyszeres kezelést. Bár a terhesség alatt a gyógyszeres kezelést ritkán alkalmazzák, szülés után szükség lehet rá, ha az inkontinencia tartósan fennmarad.



Terhességi inkontinencia általában ártalmatlan
Terhességi inkontinencia általában ártalmatlan

Mikor forduljunk orvoshoz?

Bár a terhességi inkontinencia gyakori és általában ártalmatlan, bizonyos esetekben érdemes orvosi tanácsot kérni. Ha az inkontinencia hirtelen, nagy mennyiségű vizeletvesztéssel jár, vagy fájdalom, égő érzés és más szokatlan tünetek kísérik, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni. Az orvos kizárhatja az esetleges húgyúti fertőzést vagy más egészségügyi problémát, és megfelelő kezelést ajánlhat.







 
Váci 34 Medical Center
Váci 34 Medical Center

bottom of page