top of page
Writer's pictureVáci 34 Medical Center

Veszélyes-e a magzatra a HPV-fertőzés?


Dr. Kovács Eszter, fogamzásgátlás-specialista
Dr. Gerszi Dóra, szülész-nőgyógyász


A humán papillomavírus (HPV) az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzés, amely világszerte sok nőt érint. Bár a HPV fertőzés legtöbbször tünetmentes, kérdések merülhetnek fel a terhesség alatt, különösen a magzatra gyakorolt hatásokkal kapcsolatban. Cikkünk célja, hogy tisztázzuk a kismamák számára fontos tudnivalókat a HPV-ről, a terhesség és a szoptatás idején fennálló kockázatokról, valamint a szükséges óvintézkedésekről.




Kellő elővigyázatossággal elkerülhető a baj
A HPV több, mint 200 törzset foglal magában

Mi az a HPV és hogyan terjed?


A HPV egy víruscsoport, amely több mint 200 törzset foglal magában. Ezek közül néhány bőr- és nemi szervi szemölcsöket okoz, míg mások bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásához köthetők, például a méhnyakrákhoz. A vírus szexuális úton, bőr-bőr érintkezés révén terjed, de ritkán akár szülés közben is átadható az újszülöttnek.


Veszélyes-e a magzatra?


A legtöbb esetben a HPV fertőzés nem jelent komoly veszélyt a magzatra. Azonban néhány fontos tényezőt érdemes kiemelni:

  • Vertikális átvitel: Ritkán előfordulhat, hogy a vírus a szülés során átjut az újszülöttre, ami légúti papillomatózist okozhat. Ez a betegség a gége és a légutak jóindulatú daganatait eredményezi, de szerencsére rendkívül ritka.

  • Immunrendszer változása: A terhesség során a hormonális és immunrendszeri változások miatt a HPV-fertőzés tünetei (például szemölcsök) súlyosbodhatnak, vagy a vírus aktiválódhat.

  • Szülés módja: Ha a kismamának aktív nemi szervi szemölcsei vannak, az orvos javasolhatja a császármetszést, bár ez nem mindig szükséges. A döntés az orvosi állapottól és a szemölcsök méretétől függ.



Mire figyeljenek a kismamák?


  1. Rendszeres szűrés: Fontos, hogy a terhesség alatt is részt vegyenek a kismamák méhnyakrák-szűrésen. Ez segíthet a HPV okozta elváltozások korai felismerésében.

  2. Orvosi konzultáció: Ha a kismama tudja, hogy HPV fertőzése van, fontos, hogy erről tájékoztassa nőgyógyászát, aki szükség esetén speciális megfigyelést javasolhat.

  3. Immunerősítés: Az egészséges étrend, a megfelelő vitaminbevitel (különösen a folsav és a C-vitamin) támogathatja az immunrendszert, ami segíthet a fertőzések leküzdésében.



HPV és szoptatás


A HPV nem terjed az anyatejen keresztül, így a fertőzött anyák biztonságosan szoptathatnak. Az újszülött megfertőződésének esélye rendkívül alacsony, és nincs bizonyíték arra, hogy a szoptatás növelné ezt a kockázatot.


Megelőzési lehetőségek


  • HPV oltás: Bár a terhesség alatt nem adható be, a szülés után érdemes megfontolni az oltás felvételét, hogy a későbbi fertőzésektől megvédje magát.

  • Biztonságos szex: Óvszer használata csökkentheti a HPV terjedésének esélyét, bár nem nyújt 100%-os védelmet.


A HPV fertőzés általában nem veszélyes a magzatra, de a kismamáknak fontos, hogy tudatosan figyeljenek az egészségükre. A rendszeres orvosi ellenőrzés és a megfelelő óvintézkedések segíthetnek minimalizálni a kockázatokat. Ha bármilyen kérdés merül fel a HPV és a terhesség kapcsolatában, érdemes orvosi tanácsot kérni.




 
Váci 34 Medical Center
Váci 34 Medical Center

bottom of page