A szifilisz kezelése
- Váci 34 Medical Center
- Mar 2
- 2 min read
A szifilisz és annak tünetei
A szifilisz egy krónikus lefolyású, különböző stádiumokban zajló, az egész szervezetet érintő nemi betegség. Kórokozója a Treponema pallidum. Terjedése főként nemi érintkezés útján történik. A fertőzéstől számított átlag 14-21 nap múlva jelenik meg a betegség. A behatolási kapuban fájdalmatlan, tömött, sonkavörös infiltrátum alakul ki, melynek felszíne erodálódik. Ebből kiinduló lymphangitis, valamint egy- vagy kétoldali fájdalmatlan
nyirokcsomó megnagyobbodás és – esetenként – férfiaknál a fityma ödémája kísérheti.

A szifilisz diagnózisa
Diagnosztizálása mikroszkopikus vizsgálattal történik, a kórokozó kimutatásához pedig PCR tesztet végeznek.
A szifilisz kezelése
Minden stádiumban teljes értékű kúrát szükséges adni. A szifilisz gyógykezelésében szuverén szer a penicillin. A treponemocid hatáshoz szükséges penicillin szint: > 0,018 mg/l. A járóbeteg ellátásban a betegek és kontaktusaik
kezelése a bőr- és nemibeteg-gondozó készletéből történik, tehát a beteg számára ingyenes.
A szifilisz elsővonalbeli kezelésére kötelező:
Benzathin penicillin G (BPG) 2,4 ME intramuszkulárisan
Syphilis I: egyszeri dózisként 2,4 ME BPG két egyenlő részben elosztva mindkét oldalra mélyen.
Syphilis II és Syphilis latens recens: összdózisban két adag BPG 2,4 (1. és 8. napon) két egyenlő részben elosztva mindkét oldalra mélyen. Összdózis: 4,8 ME.
Késői syphilis: hetente 2,4 ME BPG két egyenlő részben elosztva, mindkét oldalra mélyen intramuszkulárisan (1. nap, 8. nap, 15. nap). Összdózis: 7,2 ME.
A penicillin injekció beadását követően lázas reakció várható, melyet a fiatal,
egyébként egészséges, jó általános állapotú betegek komplikáció nélkül átvészelnek, azonban nagyon kellemetlen. A reakció kivédésére mindenkinél, de különösen időseknél, súlyos belgyógyászati alapbetegségben szenvedőknél vagy terheseknél javasolt a penicillin kezelést megelőzően 40 mg prednizolont vagy ezzel ekvivalens dózisú egyéb szteroid készítményt adni.
Korai szifilisszel diagnosztizáltaknál kötelező a klinikai és szerológiai vizsgálat a kezelés megkezdésének pillanatában, majd a 3., 6., 9., 12., 18. és 24 hónapokban. Preventív kezelésben részesült betegeknél a gondozás az első év végéig kötelező. A szerológiai vizsgálatok ismétlését ugyanabban a laboratóriumban javasolt elvégezni.
A késői szifilisszel diagnosztizáltaknál kötelező a klinikai és szerológiai vizsgálat (VDRL/RPR) a kezelés megkezdésekor, illetve a 3., 6., 9., 12., 18., 24., 30. és 36. hónapokban.
Fontos tudni, hogy a betegség gyógyítható és kezelhető, azonban fontos, hogy időben felfedezésre kerüljön a kórokozó jelenléte. Ezért, amennyiben bármilyen szokatlan tünetet észlel, keresse fel a Váci34 Medicalt, ahol választ kaphat felmerülő kérdéseire és kezelést a problémáira.